Alubond Acoustic

This special series contain Acoustic fillers that are specially designed, sandwiched between two aluminum sheets. This new generation of mechanical and chemical composition technology provides an unprecedented integrity and superior sound insulation to Alubond U.S.A Acoustic Panels.

For the Alubond Acustic panels that are coated with PVDF Kynar 500 fluorocarbon on the top sheet, an anti-corrosion chromate is applied on the bottom sheet. It is suitable for exterior cladding.

The Alubond Acoustic panels that are designed for use in areas that especially require sound insulation and for the housing of machinery that produce loud noises such as generators, keep the noises away from you and also provides elegance, aesthetics and technology with its resistance against all types of weather conditions and its wide range of surface selections.

Acoustic Filler

Alubond U.S.A Acoustic filler is designed to provide maximum sound and heat insulation and it achieves these properties due to its physical form, thanks to the special production technology of the LDPE plastic in its content. The absorbed sound energy is reflected, dispersed or converted. A material's sound absorption coefficient depends on the physical properties of its contents. Alubond Acoustic utilizes specially processed polymers that are obtained from polymerized styrene and vinyl benzene. Its micropores enable sound insulation.

Alubond U.S.A kompozit panelleri endüstriyel ve sanayi bölgelerindeki hava koşullarına dayanıklıdır ve çoğu ortamda kendini temizleyebilme özelliği vardır. Tüm uygulamalarda uzun bir ömür için, cephe yılda 1 kez sıcak su ile yukarıdan aşağıya doğru yıkanmalıdır. Böylece yüzeylerdeki tortudan arındırılır. Alubond U.S.A panelleri anti-statiktir ve alternatiflerine göre kiri ve tortuyu çok daha üzün süre kendinden uzak tutar.

Alubond U.S.A panellerine rutin temizleme yapılması önerilir. Sadece sıcak su ile veya çok az yüzey temizleyici katılarak temizlenmeli ve daha sonra durulanmalıdır. Temizleme sıklığı, çoğunlukla binanın lokasyonuna ve hava kirlilik oranına göre değişkenlik gösterir. Güneş altında çok yüksek ısıya maruz kalınan bölgelerde suyla temizleme yapılması önerilmez, çünkü yüzeylerde çok hızlı buharlaşmaya bağlı lekeler oluşabilmektedir.

Alubond U.S.A ‘da biz; ürünlerimize kuvvet, dayanıklılık ve güvenirlik kazandıran en yüksek kalitedeki hammaddelerle, en son teknolojiyi kullanarak üretim yaptığımızı garanti ederiz. Alubond U.S.A paneleri, her türlü hava ve iklim koşullarına dayanıklılığıyla, mimari projelerin vazgeçilmez global markasıdır. Sürekli AR-GE çalışmalarımızla, ürün yelpazemizi ve süreçlerimizi geliştirmemiz bizi daima en iyiye götürüyor. Alubond U.S.A olarak, her zaman en yüksek kalitedeki ürünü, en avantajlı fiyata sunduğumuza inanıyoruz.

TOP